Toto je téma, které při prodeji nemovitostí řeším pokaždé. Je to téma opravdu velmi důležité a je potřeba k němu přistoupit zodpovědně. Pokud nastane pojistná událost, na základě které bude zjištěno, že chybí revize, pak neexistuje klička, která vám pomůže.

Například zkrat elektřiny, v důsledku kterého může dojít ke zničení zdroje nebo spotřebiče. Pokud se v blízkosti nachází hořlavý materiál, může to skončit katastrofou. Pokud bude zjištěno, že rozvody elektřiny byly provedeny svépomocí bez patřičné revize, mohou mít pojišťovny problém. To samé se může stát u kouřových cest. V důsledku ucpaného komína opět může dojít až k požáru. A s chybějící revizí nezmůžete nic.

Jaké revizní zprávy byste si měli doplnit? Jedná se o:

  • Plyn

Vlastník je povinen uchovávat výchozí revizi. Kterou je povinen předat nabyvateli. Vlastník plynovodní přípojky je povinen zajistit její provoz, údržbu a opravy buď držitelem licence na distribuci plynu nebo oprávněnou osobou podle zákona o státním odborném dozoru nad bezpečností práce tak, aby se nestala příčinou ohrožení života, zdraví nebo majetku. Splnění této povinnosti musí vlastník na vyžádání prokázat provozovateli distribuční soustavy, k jehož zařízení je přípojka připojena;

  • Elektřina

Povinné revize ve společných prostorech domu (chodby, schodiště, sklepy apod.) se musí provádět každých 5 let. V samotných bytech nebo domech frekvence stanovené nejsou. Vlastník elektrické přípojky je povinen zajistit její provoz, údržbu a opravy tak, aby se nestala příčinou ohrožení života a zdraví osob či poškození majetku.

  • Tuhá paliva (spalovací stacionární zdroj)

Pokud je Prodávající Provozovatel stacionárního zdroje, je povinen provádět jednou za dva kalendářní roky prostřednictvím osoby, která byla proškolena výrobcem spalovacího stacionárního zdroje a má od něj udělené oprávnění k jeho instalaci, provozu a údržbě (dále jen „odborně způsobilá osoba“), kontrolu technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, a předkládat na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností doklad o provedení této kontroly vystavený odborně způsobilou osobou potvrzující, že stacionární zdroj je instalován, provozován a udržován v souladu s pokyny výrobce a tímto zákonem. V případě, že výrobce spalovacího zdroje není znám, zanikl nebo neurčil oprávněnou osobu, může být kontrola provedena odborně způsobilou osobou oprávněnou jiným výrobcem k provádění kontroly technického stavu a provozu stejného typu spalovacího stacionárního zdroje.

S ohledem na to, že tato povinnost je stanovena zákonem každému provozovateli kotle na tuhá paliva s příslušným výkonem, je pak nevykonání takové kontroly porušením zákona, tedy i nepředání zprávy o kontrole kotle je vadou spočívající v chybějícím dokladu.

  • Kouřové cesty

Dle vyhlášky se provádí revize a pravidelné kontroly, které jsou povinné i pro vlastníky rodinných domů. Četnost kontrol, čištění a revizí komínů závisí na výkonu spotřebiče paliv a na skupenství používaného paliva. Nejčetnější jsou u pevných a kapalných paliv při výkonu do 50 kW, u nichž je nezbytné čistit komín třikrát ročně (u pevných paliv se sezónním provozem stačí dvakrát ročně), navíc je třeba každý rok kontrolovat spalinové cesty a vybírat tuhé znečišťující části a kondenzát (saze). U plynových kotlů a vyvložkovaných komínů stačí všechny činnosti sloučit do jedné každoroční procedury. U komínů s výkonem přes 50 kW je u pevných paliv potřeba veškeré činnosti od čištění spalinové cesty, přes výběr sazí po čištění kotle či jiného spotřebiče provádět dvakrát ročně.

U plynných a kapalných paliv pak stačí jen jednou za rok. O provedení kontroly i revize se vyhotovuje zpráva, kterou je třeba archivovat.