V tomto článku neočekávejte hluboké zkoumání projektových dokumentací, ale spíše základní informace o tom, proč je důležité ji mít.
Vlastník stavby je povinen podle stavebního zákona uchovávat stavební deník nebo jednoduchý záznam o stavbě nebo zařízení po dobu 10 let od vydání kolaudačního rozhodnutí, popřípadě od dokončení stavby nebo zařízení pokud se kolaudační rozhodnutí nevyžaduje, a po celou dobu trvání stavby uchovávat ověřenou projektovou dokumentaci, dokumentaci pro provádění stavby, dokumentaci stavby, došlo-li k odchylce od dokumentace pro povolení stavby, případně dokumentaci skutečného provedení stavby včetně její geodetické části nebo pasport stavby, rozhodnutí osvědčení, souhlasy a jiné důležité doklady týkající se stavby. Nově je možné dokumentaci uchovávat v elektronické podobě.
Pokud se stane, že jste dům nabyli a nemáte k němu nic, pak neoddalujte návštěvu příslušného stavebního úřadu a zjistěte co je potřeba doplnit. Každý úřad se k tomu staví jinak. Všeobecně se dá ale říct, že touto aktivitou se vyhnete sankcím za chybějící dokumentaci, která činí nově až 400 000 Kč, případně sankcím za černou stavbu ve výši až 2 000 000 Kč, kde může dojít i k rozhodnutí o demolici.
Z mé osobní zkušenosti mohu říct, že velmi často postačí vypracování pasportu nebo dokumentace skutečného provedení včetně geodetického zaměření. Náklady za tuto dokumentaci se počítají většinou podle m2 a u rodinného domku s 100m2 se pohybuje v celkových nákladech obvykle okolo 30 000 Kč. Záleží však vždy na ceníku zvoleného dodavatele služeb .
V případě převodu bytové jednotky se za vlastníka budovy považuje SVJ (společenství vlastníků jednotek) a to je povinno tuto dokumentaci vlastnit.